Gminy na Kaszubach
Gmina Karsin
Gmina Karsin posiada bardzo dobre walory przyrodniczo - krajobrazowe, dzięki czemu należy do najbardziej znanych miejsc letniego wypoczynku na południowych Kaszubach. Na terenie gminy znajduje się między innymi: kalwaria wielewska z początku XX w, Muzeum Ziemi Zaborskiej we Wielu, Izba Pamiątek i wiele innych ciekawych miejsc.
Gmina Kościerzyna
Gmina Kościerzyna została powołana uchwałą Rady Ministrów 1 stycznia 1992r. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie gminy Kościerzyna pochodzą z epoki brązu (1800-750 lat p.n.e.). Wzmianki w źródłach pisanych pochodzą z XIII w. Gmina Kościerzyna jest największą gminą powiatu kościerskiego. Położona jest na terenie Szwajcarii Kaszubskiej i Borów Tucholskich.
Gmina Liniewo
Gmina Liniewo leży na pograniczu Kaszub i Kociewia. Liniewo jest gminą rolniczą, która rozwija się turystycznie. Coraz lepiej rozwiązywane problemy ochrony środowiska, a także urozmaicony krajobraz (13 jezior o łącznej powierzchni ok. 300 ha i piękna dolina rzeki Wietcisa) tworzą warunki do rozwoju sportu, rekreacj i wypoczynku.
Gmina Nowa Karczma
Gmina Nowa Karczma jest gminą rolniczą. Odznacza się wysokim rolniczym wykorzystaniem gruntów. Przez teren gminy przebiegają dwa istotne szlaki komunikacyjne. Pierwszy łączy Gdańsk z Chojnicami, drugi Starogard Gdański z Kartuzami.
Gmina Lipusz
Gmina Lipusz jest jedną z najstarszych gmin w województwie pomorskim, w 1998 roku obchodziła 600 - lecie swego istnienia. Pod względem obszarowym natomiast Lipusz jest jedną z najmniejszych gmin w województwie.
Gmina Dziemiany
Dziemiany to duża wieś letniskowa położona nad jeziorem Rzuno. Najstarszą wsią gminy, o której pierwsze wzmianki pojawiły się już w 1209 r., jest Raduń. Natomiast historia samej wsi Dziemiany – obecnie siedziby gminy, sięga roku 1570.
Gmina Stara Kiszewa
Gmina Stara Kiszewa położona jest na pograniczu Kaszub i Kociewia, przy szlaku komunikacyjnym Słupsk - Grudziądz. Część południowa znajduje się w strefie chronionego krajobrazu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Borów Tucholskich i rzeki Wierzycy, a część północna w strefie pięciu jezior Polaszkowskich.