Sobota 10 grudnia 2022 - Danieli, Bohdana, Julii

Kaszuby

 

Gmina Lipusz

Gmina Lipusz

Gmina Lipusz jest jedną z najstarszych gmin w województwie pomorskim, w 1998 roku obchodziła 600 - lecie swego istnienia. Pod względem obszarowym natomiast Lipusz jest jedną z najmniejszych gmin w województwie.

Gmina Lipusz usytuowana jest w środkowo - południowej części województwa pomorskiego. Południowo - wschodni fragment gminy znajduje się w granicach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Przez Lipusz przepływa rzeka Czarna Woda - Wda, która bierze początek z jeziora Wieckiego we wsi Śluza. Rzeka jest szlakiem wodnym dla turystyki kajakowej. Jeziora w gminie są w większości przepływowymi, co stanowi podstawę czystości wód.

Duża ilość lasów i wód przy jednoczesnym braku przemysłu mają wpływ na wyjątkowo czyste powietrze, co jest podstawą atrakcyjności gminy pod względem turystycznym. Baza turystyczna gminy to: pole namiotowe, kąpielisko nad jeziorem Duże Skrzynki, szereg miejsc postojowych w lasach, korty tenisowe, stadion sportowy oraz prywatne domki letniskowe i tereny w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone pod zabudowę letniskową.

Na terenie gminy znajdują się obiekty zabytkowe, tj. kościół katolicki, kościół poewangelicki, w którym urządzono stałą ekspozycję eksponatów muzealnych "Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego", młyn wodny, pomniki przyrody: sosna Tuszkowska Matka, grupa trzech dębów w Płocicach, dwa dęby i lipa w Papierni, kamień „diabelski" w Płocicznie.

Urząd Gminy

adres Ul. Derdowskiego 7
83-424 Lipusz
tel: (0-58) 687 45 15
(0-58) 687 45 30
fax (0-58) 687 45 91
e-mail: ug@lipusz.pl
Strona WWW: www.lipusz.pl

Gmina w liczbach

Powierzchnia gminy: 10 920 ha
Lasy: 7 413 ha
Wody: 422 ha
Grunty orne: 1 732 ha
Ludność: 3 525 osób

*źródło powiat.koscierzyna.pl

powrót

 
Gmina Lipusz - 2
 
ostatnia modyfikacja: 22 stycznia 2010
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl