Środa 19 czerwca 2024 - Gerwazego, Protazego, Sylwii

Kaszuby

 

Powiaty na Kaszubach

Powiat kościerski

Powiat kościerski

Powiat kościerski – „Serce Kaszub” położony jest na Pojezierzu Kaszubskim. W miejscowości Nowa Wieś oddalonej 3 km od Kościerzyny mieści się środek województwa pomorskiego. Od strony północnej powiat graniczy z powiatem kartuskim, o zachodniej z powiatem bytowskim, ze wschodu ze starogardzkim i gdańskim od południowej z powiatem chojnickim.

01.01.2010

więcej...

 
Powiat wejherowski

Powiat wejherowski

Powiat wejherowski leży w północnej części województwa pomorskiego.
Jest to największy pod względem liczby ludności powiat ziemski w województwie. Liczba mieszkańców powiatu  przekroczyła 180 tysięcy.

26.06.2009

więcej...

 
Powiat bytowski

Powiat bytowski

Powiat bytowski położony jest w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego, na malowniczych terenach Kaszub.

26.06.2009

więcej...

 
Powiat kartuski

Powiat kartuski

Powiat kartuski jest jednym z 20 powiatów województwa pomorskiego - dziewiątym co do wielkości. Zajmuje powierzchnię 1120 km2. Prawie w całości położony jest w granicach Pojezierza Kaszubskiego.

01.01.2010

więcej...

 
Powiat chojnicki

Powiat chojnicki

Powiat chojnicki cechuje się wysokimi walorami dla rozwoju turystyki wynikającymi przede wszystkim z uwarunkowań przyrodniczych.

26.06.2009

więcej...

 
Powiat człuchowski

Powiat człuchowski

Powiat człuchowski usytuowany jest w południowej części województwa pomorskiego, w odległości 130 km od Gdańska, 110 km od Słupska i 90 km od Starogardu Gdańskiego. Przez Człuchów przebiega lokalna linia kolejowa Chojnice-Szczecinek.

09.09.2009

więcej...

 
Powiat pucki

Powiat pucki

Północne granice morskie powiatu puckiego wyznacza linia brzegowa Bałtyku od Helu po Białogórę, ale także płytkie i ciepłe wody Zatoki Puckiej od wschodu. Od południa i południowego zachodu naturalną granicę stanowią knieje Puszczy Darzlubskiej, wody Jeziora Żarnowieckiego i wzgórza morenowe. Cały ten obszar swym kulturowym, przyrodniczym i historycznym bogactwem przyciąga turystów z kraju i zza granicy.

09.09.2009

więcej...

 
Powiat lęborski

Powiat lęborski

Powiat lęborski leży w północno-zachodniej części województwa pomorskiego. Swym zasięgiem obejmuje obszar 707 km2 na którym zamieszkuje 66.000 mieszkańców. herb powiatu. Od wschodu graniczy z powiatem wejherowskim, od zachodu z powiatem słupskim, a od południa z powiatem bytowskim.W skład powiatu wchodzą dwa miasta: Lębork i Łeba oraz trzy gminy wiejskie: Cewice, Nowa Wieś Lęborska i Wicko.

09.09.2009

więcej...

 
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl