Język kaszubski
Język kaszubski po kaszubsku kaszëbsczi jãzëk – należy do grupy zachodniosłowiańskiej języków słowiańskich, którym posługuje się w Polsce na co dzień ponad 50 tys. Kaszubów.
W języku kaszubskim wydawane są książki, czasopisma, emitowane są regionalne programy radiowe i telewizyjne oraz odprawiana jest liturgia słowa podczas Mszy św. w wielu kościołach katolickich.
O odrębnym języku można mówić już od wieku XIV. Natomiast najstarsze znane druki kaszubskie uważane pochodzą z roku 1586 i z 1643.
Badacz kaszubszczyzny Fryderyk Lorentz wyszczególnił w języku kaszubskim 47 głosek, które zapisujemy obecnie 34 literami, część z nich (ch, cz, dz, dż, rz, sz) poprzez połączenie liter, podobnie jak w języku polskim.
W roku 2003 przydzielono językowi kaszubskiemu trzyliterowy międzynarodowy kod CSB według normy ISO 639-2.
Czy wiesż że:
Istnieje w Polsce kilkadziesiąt szkół, w których dzieci uczą się kaszubskiego, a od 2005 roku istnieje możliwość zdawania z niego egzaminu maturalnego.
Na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Filologii Polskiej uruchomiono z dniem 1 września 2009 roku specjalność nauczycielską-kaszubistyczną.
Język kaszubski ma uregulowany statut prawny ustawą z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym..
Po kaszubsku można mówić publicznie i istnieje możliwość używania przed organami gminy, obok języka polskiego.
na podstawie: wikpedia.pl