Środa 11 września 2024 - Dagny, Jacka, Prota

Kaszuby

 

Haft kaszubski

Haft kaszubski jest to technika kompozycjno-wzornicza sztuki użytkowej na Kaszubach. 

Na Kaszubach na on długą tradycję, która sięga ok. 1209 r. Zapoczątkowany został przez norbertanki, które zostały sprowadzone do Żukowa przez księcia Mściwoja I z poznańskiego Strzelna. Zakonnice żukowskie zajmowały się dodatkowo haftem, przy klasztorze mniszki prowadziły szkołę dla panien z dworów szlacheckich. Po kasacie klasztoru pozostające mniszki dożywotnio uczyły haftu dziewczyny z okolicznych wsi. (1834 r.) Te zaś zamiast atłasu, aksamitu wyszywane jedwabiem i szychem używały szarego, lnianego płótna.

W hafcie kaszubskim używa się siedmiu kolorów: niebieskiego (w trzech odcieniach - od jasnobłękitnego po ciemnoszafirowy), czarnego, czerwonego, zielonego i żółtego. I właśnie ta  kompozycja kolorystyczna jest elementem łączącym różne podgatunki regionalne haftu.

Najczęstszym motywem zdobniczym są: bratki, chabry, dzwonki, goździki, koniczyna, lilie, niezapominajki, tulipany, pszczoły oraz żuczki.

W przeciągu wieków na Kaszubach wykształciły się różne szkoły haftu kaszubskiego, takie jak:

Najstarszą szkołą jest Szkoła Wdzydzka, która powstała dzięki Izydorowi i Teodorze Gulkowskim, którzy w 1906 roku zorganizowali pierwszy kurs hafciarski. Szkoła ta wyróżnia się bogatym wzornictwem skoncentrowanym na środkowych częściach płaszczyzny. Natomiast duże i bogate kompozycje są bardzo kolorowe, z przewagą koloru niebieskiego, czerwonego, zielonego, czarnego i żółtego.

Czy wiesz, że:

Kolebką haftu kaszubskiego był klasztor norbertanek w Żukowie i benedyktynek w Żarnowcu.

 
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl