Sobota 10 grudnia 2022 - Danieli, Bohdana, Julii

Kaszuby

 

Gmina Stara Kiszewa

Gmina Stara Kiszewa

Gmina Stara Kiszewa położona jest na pograniczu Kaszub i Kociewia, przy szlaku komunikacyjnym Słupsk - Grudziądz. Część południowa znajduje się w strefie chronionego krajobrazu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Borów Tucholskich i rzeki Wierzycy, a część północna w strefie pięciu jezior Polaszkowskich.

Krajobraz Gminy Stara Kiszewa, podobnie jak innych gmin powiatu kościerskiego, należy do najbardziej malowniczych na Pomorzu. Pofałdowane tereny z rynnowymi nieckami jezior stwarzają idealne warunki dla rozwoju turystyki pieszej, a także żeglarstwa i kajakarstwa. Okolice Starej Kiszewy to prawdziwy raj dla wędkarzy i myśliwych. O nieskażonym miejscowym środowisku świadczą między innymi: rezerwat ptaków błotnych i roślinności bagiennej nad jeziorem Krąg we wsi Konarzyny, dwa parki krajobrazowe oraz szereg zabytków przyrody nie opodal wsi Chwarzenko, Góra i Stary Bukowiec.

W związku z brakiem przemysłu ciężkiego oraz większych przedsiębiorstw, teren gminy jest szczególnie atrakcyjny dla turysty szukającego spokoju w leśnej głuszy. Gmina posiada następujące propozycje dla turystów: zwiedzanie zabytków przyrody i architektury, możliwość uprawiania wędkarstwa nad licznymi i czystymi jeziorami, uprawianie jazdy i turystyki konnej, agroturyzm wraz z pakietami usług, możliwość korzystania ze szlaków turystycznych. Gmina Stara Kiszewa otwarta jest na inwestorów. Dysponuje terenami pod budowę moteli, zajazdów, ośrodków wczasowych, pól golfowych i małych zakładów przemysłowych. Istnieje także możliwość turystycznego zagospodarowania okolicznych jezior i obszarów położonych nad rzeką Wierzycą (przystanie).

Urząd Gminy

adres Ul. Ogrodowa 1
83-430 Stara Kiszewa
tel: (0-58) 687 60 20
(0-58) 687 60 42
e-mail: urzadgminy@starakiszewa.pl
Strona WWW: www.starakiszewa.pl

Gmina w liczbach

Powierzchnia gminy: 21 310 ha
Lasy: 9 060 ha
Wody: 728 ha
Grunty orne: 7 512 ha
Ludność: 6 293 osób

*źródło powiat.koscierzyna.pl

powrót

 
Gmina Stara Kiszewa - 2
 
ostatnia modyfikacja: 20 sierpnia 2009
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl