Piątek 9 grudnia 2022 - Anety, Leokadii, Wiesława

Kaszuby

 

Gmina Kościerzyna

Gmina Kościerzyna

Gmina Kościerzyna została powołana uchwałą Rady Ministrów 1 stycznia 1992r. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie gminy Kościerzyna pochodzą z epoki brązu (1800-750 lat p.n.e.). Wzmianki w źródłach pisanych pochodzą z XIII w. Gmina Kościerzyna jest największą gminą powiatu kościerskiego. Położona jest na terenie Szwajcarii Kaszubskiej i Borów Tucholskich.

W gminie krzyżują się szlaki komunikacyjne: drogi relacji Gdańsk, Gdynia – Chojnice, Toruń – Słupsk oraz linie kolejowe: Gdynia – Bydgoszcz, Gdynia – Chojnice. Gospodarka ma charakter rolniczo – turystyczny. Ze względu na swoje położenie gmina Kościerzyna uznawana jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Malowniczo przeplatające się lasy, pola, łąki i jeziora, urozmaicona rzeźba terenu, urocze doliny rzeczne, czyste powietrze, cisza i spokój są wymarzonym miejscem wypoczynku.

Tradycja i kultura kaszubska zachwyca swą odrębnością. Znajdują się tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki aktywnej: wędrówek pieszych, przejażdżek konnych i rowerowych, kajakarstwa, żeglarstwa, wędkarstwa. Przez gminę przebiegają trzy szlaki regionalne: „Kaszubski”, „Kamiennych Kręgów” i „Wdzydzki” o łącznej długości 64 km. Rozwojowi turystyki konnej sprzyja wzrastająca każdego roku liczba wypożyczalni koni i małych stadnin w rejonie Kościerzyny. Kajakarze znajdą tu 80 km szlaków wodnych i liczne jeziora, których w gminie Kościerzyna jest ponad 60. Sześć z nich zajmuje powierzchnię ponad 100 ha, największe jest Jez. Wdzydze zwane „Kaszubskim Morzem”, które wraz ze swymi ramionami (Radolne, Jeleń i Gołuń) zajmuje powierzchnię 1430 ha. Większość jezior znajduje się w pierwszej klasie czystości, pozostałe w drugiej. Największą atrakcją turystyczną gminy jest najstarszy na ziemiach polskich skansen – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Urząd Gminy

adres Ul. Strzelecka 9
83-400 Kościerzyna, tel
tel: (058) 686 59 80/81/82
fax (058) 686 59 83
e-mail: ug@koscierzyna.pl

Gmina w liczbach

Powierzchnia gminy: 31 015 ha
Lasy: 14 695 ha
Wody: 1 781 ha
Grunty orne: 9 140 ha
Ludność: 13 425 osób

*źródło powiat.koscierzyna.pl

powrót

 
Gmina Kościerzyna - 2 Gmina Kościerzyna - 4 Gmina Kościerzyna - 6 Gmina Kościerzyna - 8 Gmina Kościerzyna - 10 Gmina Kościerzyna - 12
 
ostatnia modyfikacja: 17 lutego 2010
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl