Poniedziałek 2 października 2023 - Racheli, Sławy, Teofila

Kaszuby

 

Gmina Nowa Karczma

Gmina Nowa Karczma

Gmina Nowa Karczma jest gminą rolniczą. Odznacza się wysokim rolniczym wykorzystaniem gruntów. Przez teren gminy przebiegają dwa istotne szlaki komunikacyjne. Pierwszy łączy Gdańsk z Chojnicami, drugi Starogard Gdański z Kartuzami.

Gmina położona jest na pograniczu Kaszub i Kociewia. Ukształtowanie terenu, obecność licznych jezior i lasów, tak charakterystyczne dla Pojezierza Kaszubskiego, sprzyja uprawianiu turystyki pieszej, rowerowej oraz wodnej. Uwagę turystów przyciągnąć mogą walory przyrodnicze i kulturowe, do których zaliczają się rzeka Wierzyca i jej dopływ Leniwka, grodziska, pomniki przyrody, miejsca martyrologii, budowle sakralne w Grabowie, Rekownicy i Nowym Barkoczynie.

Największą atrakcją w gminie Nowa Karczma jest XVIII wieczny dworek w Będominie, w którym urodził się twórca hymnu narodowego Józef Wybicki. Obecnie mieści się w nim jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. Muzeum prezentuje dwie wystawy stałe. Pierwsza z nich, obok życia i działalności publicznej Józefa Wybickiego, pokazuje okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego’ oraz wnętrze dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wieku. Druga wystawa prezentuje rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w utrzymaniu świadomości narodowej Polaków i walkach o odzyskanie utraconej państwowości począwszy od XIX wieku po okres II wojny światowej.

Urząd Gminy

adres 83-404 Nowa Karczma
tel: (0-58) 687 71 89
(0-58) 687 71 27
fax (0-58)687 71 71
e-mail: urzad@nowakarczma.pl
Strona WWW: www.nowakarczma.pl

Gmina w liczbach

Powierzchnia gminy: 11 309 ha
Lasy: 2 078 ha
Wody: 289 ha
Grunty orne: 7 801 ha
Ludność: 6 441 osób

*źródło powiat.koscierzyna.pl

powrót

 
Gmina Nowa Karczma - 2
 
ostatnia modyfikacja: 1 stycznia 2010
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl