Dworek Wybickich w Sikorzynie
Dworek Wybickich w Sikorzynie jest pięknym dworkiem z przylegającym do niego parkiem. Posiadłość ta przez trzy wieki należała do rodu Wybickich, dopiero stąd wyprowadzili się do pobliskiego Będomina, gdzie przyszedł na świat Józef (29 września 1747 r., zm. 10 marca 1822 w Manieczkach koło Śremu).
Od XVII wieku Wybiccy byli właścicielami dworku w Sikorzynie, ponieważ Bartłomiej Wybicki, który był wójtem klasztoru Kartuzów w Kartuzach, rozstrzygał spór o posiadłości ziemskie na korzyść rodu Wybickich.
Tak więc Sikorzyno stało się gniazdem rodowym Józefa Wybickiego twórcy "Pieśni Legionów Polskich" we Włoszech (1797), która jako "Mazurek Dąbrowkiego" stała się od lat 1926-1927 hymnem narodowym Polski. Niestety nie ocalał zabytkowy dworek z czasów Bartłomieja Wybickiego.
Obecnie dworek został kupiony przez historyka sztuki z Gdańska. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nowego właściciela i przeznaczeniu na odrestaurowanie dworku dużych nakładów finansowych, dworek został pięknie odbudowany i ogrodzony. W dworku urządzone zostanie muzeum wyposażenia wnętrz dawnych dworków.
Na pamiątkę Józefowi Wybickiemu w byłej Szkole Podstawowej w Sikorzynie powstała Izba Pamięci Józefa Wybickiego, której kustoszem społecznym jest Pani Maria Konkel mieszkanka Sikorzyna.
W roku 1997 na okoliczność 200 - lecia powstania "Mazurka Dąbrowskiego" w ścianę szkoły wmurowano tablicę pamiątkową ze słowami: "Sikorzyno - Gniazdo rodowe Wybickich".